ul. Jana Matejki 9, 07-200 Wyszków 29-742-93-27 sekretariat@zs3-wyszkow.pl   irmir logo
slider główny
Nauka skarbem drogim
Zespół Szkół Nr 3
im. Jana Kochanowskiego
w Wyszkowie
liceum ogólnokształcące
technikum

W dniu 4 grudnia 2025 r. troje nauczycieli naszej szkoły: P. Katarzyna Buźniak, p. Agnieszka Ołdak i p. Karol May wzięło udział w konferencji pt. „Cyfrowa transformacja w szkole”.

Konferencja odbyła się w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i była poświęcona aktualnym wyzwaniom i możliwościom, jakie niesie ze sobą dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji w edukacji. Mieliśmy okazję zapoznać się z praktycznymi przykładami wykorzystania narzędzi AI w pracy nauczyciela, a także z wynikami badań dotyczących świadomości i sposobów korzystania z AI przez użytkowników.

Konferencję rozpoczęto od postawienia kluczowego pytania: jaki AI ma wpływ na nauczanie i uczenie się? Czy jest to dla nasz szansa czy raczej zagrożenie?

Podczas wystąpień poruszono m.in. temat agentów AI wykorzystywanych w pracy szkoły i jej promocji, roli narzędzi takich jak ChatGPT oraz wyszukiwarek nowej generacji (np. rozwiązania typu Gemini), a także pytania o to, czy i w jaki sposób uczniowie korzystają z AI w procesie uczenia się. Zwrócono uwagę na fakt, że nauczyciele nie zawsze mają świadomość, kiedy i w jakim zakresie uczniowie wspierają się narzędziami AI, co stanowi istotne wyzwanie dydaktyczne i wychowawcze.

Istotnym blokiem tematycznym były zagadnienia związane z wiarygodnością treści generowanych przez AI. Omawiano zjawiska takie jak:

· halucynacje AI (tworzenie pozornie wiarygodnych, lecz nieprawdziwych informacji),

· fake events oraz dezinformacja,

· deepfake’i – fałszywe materiały audio i wideo tworzone przy użyciu AI.

Zaprezentowano również przykładowe narzędzia do wykrywania deepfake’ów i manipulacji, m.in.:

· scanner.deepware.ai,

· Detect Fakes,

· Which Face Is Real,

· rozwiązania badawcze i edukacyjne wykorzystywane do analizy autentyczności treści multimedialnych.

Dużo uwagi poświęcono także aspektom prawnym, w tym:

· ochronie dóbr osobistych,

· prawu autorskiemu,

· odpowiedzialności za treści tworzone i rozpowszechniane przy pomocy AI,

· oraz regulacjom wynikającym z EU AI Act (Aktu o Sztucznej Inteligencji).

Podkreślono, że nowe przepisy mają na celu przygotowanie użytkowników – w tym nauczycieli i uczniów – do świadomego, bezpiecznego i odpowiedzialnego funkcjonowania w świecie AI, zwłaszcza w kontekście edukacji i pracy z młodzieżą.

Prelegenci zwracali również uwagę na wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy, zmiany w sposobie tworzenia i oceniania treści oraz na konieczność rozwijania kompetencji krytycznego

myślenia. Wskazano, że edukacja powinna nie tylko wykorzystywać AI, ale także uczyć rozumienia jej ograniczeń i zagrożeń, szczególnie w kontekście rozwoju poznawczego młodych ludzi.

Po części wykładowej konferencji mieliśmy także okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach „Ożywianie narracji humanistycznej”. Warsztaty te rozwijały nasze kompetencje w zakresie używania AI do animowania treści, które zazwyczaj uczniom prezentowane są w sposób „statyczny”. Ciekawym wątkiem było także korzystanie z gogli VR, które nadają bardziej aktualny, nowoczesny, atrakcyjny wyraz postaci, wydarzeń lub idei. Całe warsztaty to świetna możliwości zaadoptowania do swojej pracy dydaktycznej współczesnych narzędzi TIK do uczenia i współpracy.  

Nasz udział w konferencji wpisuje się w kierunek „szkoły cyfrowej” – nowoczesnej, otwartej na innowacje technologiczne, a jednocześnie świadomej odpowiedzialności, jaką niesie ich stosowanie.

Zdobyta wiedza i inspiracje będą wykorzystywane w dalszej pracy dydaktycznej oraz w działaniach rozwijających kompetencje cyfrowe i medialne uczniów.

Agnieszka Ołdak

Nasi partnerzy